زمان کنونی: ۴-۳-۱۳۹۸, ۱۰:۳۶ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

به منظور دست یابی و بهره مندی از تمام مطالب و امکانات سایت لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس با نام کاربری خود وارد سایت شوید. حضور گرم و سبز شما موجب دلگرمی ما در جهت تحقق اهداف و آرمانهای سایت است.
عمرتان بلند ، عاقبت شما به خیر     [-]
آخرین ارسالی ها
مناسب ترین کشورها برای ثبت شرکت کدامند ؟
شروع کننده:fekre bartar آخرین پست توسط:fekre bartar پاسخ ها:0 ثبت اسناد نمایش ها:2 زمان:امروز
درج سیستم نظرسنجی در طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:5 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
آشنایی با فرمت های صوتی طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:7 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
تأثیر آپ تایم بر سئو طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:11 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
گام موثر در بالا بردن نرخ کلیک طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:14 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
رتبه یک گوگل شدن
شروع کننده:sitecode آخرین پست توسط:sitecode پاسخ ها:0 دانشگاه آزاد نمایش ها:11 زمان:۲۹-۲-۱۳۹۸
راه های تشخیص زبان برنامه نویسی طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:13 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
نقش آیکون های رایگان در طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:14 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
آموزش گام به گام و تصویری طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:18 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
راهکارهای اصولی برای جلوگیری از پنالتی شدن طراحی سایت
شروع کننده:azadehsadeghi آخرین پست توسط:azadehsadeghi پاسخ ها:0 مقالات نمایش ها:17 زمان:۲-۳-۱۳۹۸
جهت حرکت: - سرعت: - (توقف | حرکت) - بارگذاری مجدد


نکات حقوقی ضروری مهریه
زمان کنونی: ۴-۳-۱۳۹۸, ۱۰:۳۶ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: هشتگ11
آخرین ارسال: هشتگ11
پاسخ ها 1
بازدید 309

ارسال پاسخ 
نکات حقوقی ضروری مهریه
نویسنده پیام
هشتگ11 / آفلاین
کاربر انجمن
جنسیت: زن
اطلاعات کاربر
ارسال‌ها: 3
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۹۷
اعتبار: 0
سپاس ها 0
سپاس شده 0 بار در 0 ارسال
ارسال: #1
نکات حقوقی ضروری مهریه
1. در عقد دائم می‌توان مهریه را ذکر نکرد، اما عدم ذکر مهریه در عقد موقت باعث باطل شدن آن می‌شود.
2. اگر در عقد دائم مهریه ذکر نشود، حق زن محفوظ می‌ماند. به این معنا که یا باید بعد از عقد، با توافق طرفین مهریه تعیین شود یا درصورتی‌که توافقی صورت نگیرد در صورت نزدیکی، زن مستحق دریافت مهرالمثل است. مهرالمثل مهریه‌ای است که با توجه به عرف زندگی زن و اطرافیانش تعیین می‌گردد.
3. پس از انجام عقد زن صاحب مهریه است. به همین دلیل می‌تواند همه‌ی آن را از مرد درخواست کند. درصورتی‌که مرد آن را نپردازد زن می‌تواند وظایف زناشویی را انجام ندهد. اگر زن بدون دریافت مهریه، به میل خود وظایف زناشویی را انجام دهد، دیگر نمی‌تواند به دلیل عدم دریافت مهر از تمکین مرد خودداری کند.
4. درصورتی‌که زنی در طی زندگی مشترک با مردی فوت نماید، صاحبان ارث او می‌توانند مهریه او را از مرد طلب نمایند. زیرا مهریه حق زن است و مانند سایر حقوق مالی به ارث می‌رسد.
5. بعد از فوت شوهر زن هنوز حق دریافت مهر را دارد. به این صورت که از اموال مرد، قبل از تقسیم ارث طلب مهرش را می‌گیرد. حتی اگر تمام اموال صرف مهر شود و مالی برای وراث نماند.
6. درصورتی‌که مهریه‌ای که ضمن عقد ذکرشده دارای ارزش عرفی و مالیت (مثل مهر قرار دادن مواد مخدر یا مشروبات الکلی) نباشد یا نامعلوم و مجهول باشد باطل است. در این صورت زن مستحق مهرالمثل است. یعنی اینکه مهریه‌ی او با توجه به عرف زندگی او و اطرافیانش تعیین می‌شود.
7. درصورتی‌که مهریه زن مالی باشد که متعلق به دیگری است، مثلاً مرد خانه‌ای را که به نام دیگری است مهریه‌ی زن قرار دهد زن مستحق مثل آن مال یا قیمت آن است.
8. همان‌طور که گفته شد زن به‌محض عقد می‌تواند کلیه مهریه را از مرد دریافت نماید. اما درصورتی‌که زن و مرد بخواهند از یکدیگر طلاق بگیرند و بین آن‌ها نزدیکی رخ نداده باشد و مرد کل آن را به زن پرداخته باشد، زن برای طلاق باید نیمی از آن را به مرد بازپس‌گرداند. درصورتی‌که طلاق بعد از نزدیکی باشد، زن مالک کل مهریه است.
9. طبق قوانین جدید تقریباً می‌توان گفت که زندانی شدن به دلیل مهریه اتفاق نادری است؛ چراکه مرد می‌تواند با دادن دادخواست اعسار، ادعا نماید که مالی ندارد و درصورتی‌که دادگاه این ادعا را بپذیرد، او را محکوم‌ به زندان نمی‌نماید و فقط می‌تواند آن را با توجه به وضعیت مالی مرد تقسیط نماید. همچنین برای مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه نیز به‌هیچ‌عنوان حکم حبس صادر نمی‌شود. اما می‌توان درصورتی‌که مرد دارای مالی باشد مال او را توقیف نمود؛ اگرچه بالای ۱۱۰ سکه باشد.


بر اساس قوانین جدید مهریه که در سال‌های اخیر صورت گرفته به کمک وکیل مهریه به روش‌های زیر می‌توان آن را دریافت کرد.
مهریه معادل و یا زیر 110 سکه:
درصورتی‌که مهریه معادل باشد مرد باید عینا مهریه را به زن پرداخت کند، زیرا قانون مرد را توانمند فرض کرده است. بر اساس ماده 2 قوانین مدنی در صورت عدم پرداخت با وی برخورد و به عنوان محکوم مالی به حبس محکوم می‌شود. این حبس تا زمان تأدیه مهریه زن (پرداخت آن) و یا پذیرفته شدن تقاضای اعسار از سوی زوج و یا جلب رضایت زوجه ادامه می‌یابد.
عدد مهریه بالاتر از 110 سکه:
اگر عدد مهریه زن بالاتر از این مقدار بوده و به اجرا گذاشته شود، آنگاه تأدیه و یا همان پرداخت مهریه با در نظر گرفتن قوانین مهریه منوط بر توان مالی مرد خواهد بود و درواقع قانون ملاک را بر توانایی پرداخت آن گذارده است و به‌عبارت‌دیگر زوجه باید ثابت کند که زوج توان پرداخت آن تعداد سکه را دارد.


10. یکی دیگر از مواردی که مرد می‌تواند دادخواست اعسار کند زمانی است که مهریه عندالمطالبه باشد و ادعا کند توانایی پرداخت یکجای آن را ندارد. در این صورت زن با استعلام از مراجع قانونی می‌تواند اثبات کند مرد توانایی دارد یا نه.
11. درصورتی‌که مهریه عندالاستطاعه باشد و مرد ازلحاظ مالی توانایی پرداخت را نداشته باشد، زن نمی‌تواند آن را مطالبه کند. لازم به ذکر است در این حالت نیز اگر مرد اموالی داشته باشد این اموال توسط زن قابل توقیف هست.

12. مهریه می‌تواند حال نباشد؛ به این معنا که مرد و زن برای پرداخت آن تاریخ خاصی را تعیین کنند. مثلاً پرداخت آن را به گذشتن پنج سال از زندگی مشترک موکول کنند. یا می‌توانند از ابتدا پرداخت آن را به‌صورت اقساط تعیین کنند. مثلاً مرد ملزم باشد ماهانه مبلغ معینی را به‌عنوان مهریه به زن پرداخت کند. البته در این حالت باید کل آن تعیین‌شده و اقساط ماهانه آن نیز مشخص گردد.
13. مهریه جزو طلب‌های مقدم است؛ به این معنا که اگر مرد به چند نفر بدهی داشته باشد و اموال وی تکاپوی طلب‌ها را ننماید، مهریه همسر او باید ابتدا پرداخت شود.

منبع:دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت
امضای هشتگ11 دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت (نکات حقوقی)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۱۰-۱۳۹۷ ۰۲:۱۹ عصر، توسط هشتگ11.)
۶-۱۰-۱۳۹۷ ۰۲:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ ها بازدید آخرین ارسال
  چطور میشه مهریه عقد موقت رو گرفت؟ fatemeshariffii 1 506 ۲-۹-۱۳۹۷ ۰۶:۵۷ عصر
آخرین ارسال: آناهیتا
  مهریه و نکات مهمی که باید بدانید parsalaw 3 1,148 ۲۳-۷-۱۳۹۷ ۱۰:۰۳ عصر
آخرین ارسال: setsreh.abassi
  دفترها بخشش مهریه را قبول نمی کنند pooriabahrami 1 772 ۱۶-۷-۱۳۹۷ ۰۲:۳۳ عصر
آخرین ارسال: setsreh.abassi

پرش به انجمن: