زمان کنونی: ۶-۹-۱۴۰۰, ۱۱:۲۸ عصر درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

به منظور دست یابی و بهره مندی از تمام مطالب و امکانات سایت لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس با نام کاربری خود وارد سایت شوید. حضور گرم و سبز شما موجب دلگرمی ما در جهت تحقق اهداف و آرمانهای سایت است.
عمرتان بلند ، عاقبت شما به خیر     [-]
آخرین ارسالی ها
تبلیغ در گوگل
شروع کننده:npcowebdesign آخرین پست توسط:fereshteaslani پاسخ ها:1 کامپیوتر نمایش ها:527 زمان:۲۸-۸-۱۴۰۰
سئو سایت2
شروع کننده:npcowebdesign آخرین پست توسط:fereshteaslani پاسخ ها:1 کامپیوتر نمایش ها:519 زمان:۲۸-۸-۱۴۰۰
مدیریت اینستاگرام
شروع کننده:jasper آخرین پست توسط:fereshteaslani پاسخ ها:1 آموزش فن بیان و سخنوری نمایش ها:227 زمان:۲۴-۸-۱۴۰۰
کلاهبرداری از درگاه پرداخت
شروع کننده:masoudfn آخرین پست توسط:masoudfn پاسخ ها:0 تجارت الکترونیک نمایش ها:54 زمان:۱۶-۸-۱۴۰۰
مفهوم و تعریف عقد (قرارداد) در دعاوی عقود و تعهدات
شروع کننده:parisa67 آخرین پست توسط:parisa67 پاسخ ها:0 حقوق مدنی نمایش ها:69 زمان:۱۲-۸-۱۴۰۰
شرایط تنظیم قرارداد ها
شروع کننده:parisa67 آخرین پست توسط:parisa67 پاسخ ها:0 حقوق مدنی نمایش ها:63 زمان:۱۲-۸-۱۴۰۰
وکیل قرارداد مشارکت در ساخت
شروع کننده:parisa67 آخرین پست توسط:parisa67 پاسخ ها:0 حقوق مدنی نمایش ها:67 زمان:۱۲-۸-۱۴۰۰
تخلیه ملک مسکونی
شروع کننده:parisa67 آخرین پست توسط:parisa67 پاسخ ها:0 حقوق مدنی نمایش ها:73 زمان:۱۲-۸-۱۴۰۰
خلع ید
شروع کننده:parisa67 آخرین پست توسط:parisa67 پاسخ ها:0 حقوق مدنی نمایش ها:66 زمان:۱۲-۸-۱۴۰۰
رأی وحدت رویه شماره 753 هیأت عمومی دیوان عالی کشور
شروع کننده:parisa67 آخرین پست توسط:parisa67 پاسخ ها:0 حقوق مدنی نمایش ها:64 زمان:۱۲-۸-۱۴۰۰
جهت حرکت: - سرعت: - (توقف | حرکت) - بارگذاری مجدد


چگونگی حل و فصل اختلاف از طریق داوری
زمان کنونی: ۶-۹-۱۴۰۰, ۱۱:۲۸ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: دادستان
آخرین ارسال: دادستان
پاسخ ها 1
بازدید 1849

ارسال پاسخ 
چگونگی حل و فصل اختلاف از طریق داوری
نویسنده پیام
دادستان / آفلاین
کاربر انجمن
جنسیت: زن
اطلاعات کاربر
ارسال‌ها: 113
تاریخ عضویت: اسف ۱۳۹۰
اعتبار: 1
سپاس ها 55
سپاس شده 13 بار در 10 ارسال
ارسال: #1
چگونگی حل و فصل اختلاف از طریق داوری
اداره کل حقوقی قوه قضاییه با صدور نظریه­ ای مشورتی به استعلام یک مرجع قضایی درخصوص «چگونگی حل و فصل اختلاف از طریق داوری و در صورت عدم حل آن، از طریق مراجع قضایی» پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی قوه قضاییه، نظریه مشورتی صادر شده در پاسخ به استعلام شماره ۱۳۹۶۰۲۵۰۰۲۰۳۰۲۴۹ مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۲بوده و متن آن به شرح زیر است:
۱- در فرض سؤال که طرفین در قرارداد قید نموده ­اند «طرفین اختلاف را از طریق داوری حل و فصل می­کنند و درصورت عدم حل آن، از طریق مراجع قضایی حل و فصل می شود» ممکن است مقصود، اشاره به سیر قانونی قضیه باشد که هرگاه بنا به دلایلی مانند ابطال رأی داور، از طریق داوری موضوع حل و فصل نشود، طبیعتاً موضوع از طریق مراجع قضایی حل و فصل می­شود و ممکن است مقصود، اعطای اختیار میانجی­گری یا سازش باشد که در هر حال احراز قصد مشترک طرفین با توجه به اظهارات آنان و سایر اوضاع و احوال با مراجع رسیدگی کننده است و در هر حال طی فرآیند داوری یا میانجی گری یا سازش، قبل از مراجعه به دادگاه الزامی است.
۲-اولاً برابر ماده ۲۱۱ قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ «علم قاضی عبارت از یقین حاصل از مستندات بیّن در امری است که نزد وی مطرح می­شود. در مواردی که مستند حکم، علم قاضی است، وی مؤظف است قرائن و امارات بیّن مستند علم خود را به طور صریح در حکم قید کند.»
ثانیاً داور نیز به مانند قاضی بر اساس علمی که مستند به قرائن و امارات بین باشد، می­تواند رأی صادر کند.
ثالثاً با توجه به اینکه قواعد مربوط به اعتبار ادله از قواعد ماهوی است، به همین علت در قوانین ماهوی (قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی)ذکر شده است، بنابراین در صورتی که رأی داور بر اساس علم وی صادر شده ولی مغایر قرائن و امارات موجود در پرونده باشد، به علت اینکه رأی مزبور مخالف قوانین موجد حق صادر شده است، به استناد بند۱ ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ قابل ابطال است.
۳-اولاً تشخیص ارجاع امر به هیأت کارشناسی برعهده مقام رسیدگی کننده اعم از قاضی یا داور است و صرف زیاد بودن مبلغ خواسته موجب ارجاع امر به هیأت کارشناسی نمی ­باشد بلکه تنها ملاک ارجاع امر به کارشناسی مجدد آن است که نظر کارشناسی اولیه برخلاف اوضاع و احوال محقق مسئله باشد.
ثانیاً اگر داور نظر کارشناس را مخالف اوضاع و احوال محقق مسئله نداند و رأی صادر کند ولی دادگاه در مقام رسیدگی به دعوای ابطال رأی داور، نظر کارشناس مزبور را برخلاف اوضاع و احوال محقق مسئله بداند با توجه به پاسخ بند ۲ می­تواند موضوع را به هیأت کارشناسی ارجاع دهد و سپس تصمیم مقتضی اتخاذ کند.
۴-با عنایت به بند ۱ ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ رأی داور نباید مخالف با قوانین موجد حق باشد. بنابراین داور نمی تواند به استناد آیین نامه، رأی بر خلاف قوانین مذکور صادر کند و گرنه به تشخیص دادگاه رأی وی باطل و غیر قابل اجرا است.
۵-اولاً با توجه به ماده ۴۵۴ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ کلیه اختلافات را می توان به داوری ارجاع کرد، مگر مواردی که طبق قانون منع شده اند.
ثانیاً بند ۲ ماده ۴۹۶ قانون یاد شده که برخی دعاوی خانوادگی را قابل ارجاع به داوری ندانسته است، دعوای نفقه و تمکین را در زمره این استثنائات ذکر نکرده است. بنابراین اصولاً ارجاع این دعاوی به داوری با منعی مواجه نیست.
۶-مستفاد از مواد۳،۴و۵ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶/۵/۲۶ و مواد ۶ و۱۷ آیین­نامه اجرایی آن، صدور دستور تخلیه توسط مراجع قضایی (در حال حاضر شورای حل اختلاف) امری ترافعی نیست و مرجع قضایی در صورت تنظیم اجاره نامه طبق مقررات قانون فوق­الذکر و انقضای مدت اجاره باید دستور تخلیه را صادر کند. در حالی که طبق ماده ۴۵۴ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی وانقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ شرط داوری ناظر به رسیدگی به اختلافات طرفین است. بنابراین وجود شرط داوری مانع تقاضا و صدور دستور تخلیه برابر مقررات یاد شده توسط مرجع قضایی نخواهد بود. البته با توجه به این که اختلافات ناشی از عقد اجاره و تمدید یا عدم تمدید آن باید با مراجعه به داوری مورد رسیدگی قرار گیرند، بنابراین هرگاه بعد از صدور دستور تخلیه مستاجر در اجرای ماده ۱۷ آیین نامه یاد شده به ادعای تمدید یا عدم تمدید اجاره و امثال آن نسبت به صدور دستور تخلیه شکایت کند و مرجع صادر کننده دستور مزبور، ادعا را مؤثر در تخلیه یا نحوه آن بداند ضمن عدول از دستور تخلیه و رفع اثر از آن طرفین را به مراجعه به داوری هدایت کند.
۷-اختلافاتی که رسیدگی به آنها در صلاحیت هیأت­ها و کمیسیون­های خاص است، قابل ارجاع به داوری نیستند. زیرا مستفاد از ماده ۴۵۴ قانون آیین دادرسی در امور مدنی و بندهای الف و ه ماده ۱ و بند ۲ ماده ۲ قانون داوری تجاری بین المللی، فقط اختلافاتی که جنبه ترافعی دارد و رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه است، قابل ارجاع به داوری اند. ثانیاً اموری که در صلاحیت هیأت­ها و کمیسیون­های خاص مانند هیأت تشخیص حل اختلاف کارگر و کارفرما و کمیسیون­های پیش بینی شده در قانون شهرداری و... هستند، اموری تخصصی و مربوط به نظم عمومی­اند که قانون گذار برای رسیدگی به آنها مرجع خاصی را پیش بینی کرده است و عدول از صلاحیت آنها با توافق طرفین و مراجعه به مرجعی دیگر حتی مرجع قضایی ممکن نیست.
۸-الف) اعتراض و اقامه دعوا مبنی بر ابطال رأی داور مقید به مهلت مقرر در ماده ۴۹۰ قانون آیین دادرسی در امور مدنی و تبصره آن است و جهت اعلام شده مبنی بر بی اعتباری رأی داور از سوی معترض از این حیث تأثیری ندارد. با این حال چنانچه مهلت یاد شده متقضی شده باشد، هر زمان که تقاضای اجرای رأی داور از دادگاه به عمل آید، محکوم­علیه رأی داوری می­تواند بطلان ذاتی رأی را به دادگاه خاطر نشان سازد. بدیهی است در چنین فرضی دادگاه با عنایت به صدر ماده ۴۸۹ قانون یاد شده درصورت احراز بطلان رأی داور از صدور دستور اجرای آن خودداری می­کند.
ب- هرگاه دعوای ابطال رأی داور مطرح شده و دادگاه رأی ماهوی (حکم) مبنی بر تأیید رأی داور (ردّ دعوای متقاضی ابطال رأی داور) صادر کرده باشد، در مقام اجرای رأی داور نمی­توان بر خلاف حکم دادگاه، رأی داور را باطل دانست و از اجرای آن خودداری کرد ولی اگر در فرض سؤال رأی دادگاه به صورت شکلی باشد، موضوع مشمول بند الف پاسخ است.
۹-وجود موافقت نامه داوری شرط ضروری و مبنای اختیار داور برای رسیدگی به اختلاف است و بی اعتباری موافقت نامه داوری طبق بند ۷ ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی در امور مدنی و به طریق اولی فقدان آن از موجبات ابطال رأی داوری است. در هر حال محکوم علیه رأی داوری در صورت ادعای باطل بودن رأی داوری، باید طبق ماده ۴۹۰ قانون یاد شده طرح دعوا کند و مسأله لزوم پرداخت هزینه دادرسی نمی تواند او را از طرح چنین دعوایی معاف کند. زیرا طریق جبران خسارت ناشی از دادرسی در ماده ۵۱۵ همین قانون و سایر مقررات مربوط پیش بینی شده است.
۱۰-اگر مقصود از وکالت مذکور در استعلام، وکالت در دادگاه­ها باشد، هرگاه در وکالت نامه وکیل به اختیار مذکور در بند ۵ ماده ۳۵ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ تصریح شده باشد تمدید مهلت داوری نیز مشمول اطلاق « وکالت در ارجاع دعوی به داوری است» و اگر مقصود وکالت خارج از دادگاه در موارد مراجعه مستقیم به داور باشد، در این صورت وکیل در داوری در صورتی اختیار« تمدید مهلت داوری» را دارد که در وکالت نامه تصریح شده باشد یا از ابتدا تعیین مهلت داوری به وی محول شده باشد.
۱۱-درفرض سؤال که هیچ نشانی از طرف مقابل وجود ندارد، با توجه به اینکه اولاٌ برابر ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ داوران در رسیدگی و رأی تابع مقررات قانون آیین دادرسی نیستند، ثانیاً از مجموعه مقررات مربوط به داوری استفاده می­شود که جریان داوری منوط به اطلاع طرفین آن از شروع این فرایند است که البته نحوه ابلاغ به آنان و احراز این امر بر عهده داور است مگر این که طرفین به نحو دیگری مقرر کرده باشند. ثالثاً مواد ۳و۴ قانون داوری تجاری بین المللی راجع به داوری های مشمول این قانون دراین خصوص صراحت دارد که در داوری داخلی نیز می­توان از ملاک آن استفاده کرد، بنابراین در فرض سؤال امکان نشر آگهی وجود ندارد؛ به ویژه آنکه در مقررات مربوط به داوری، صدور رأی غیابی و نیز امکان رسیدگی واخواهی که تدارک کننده نقائص رسیدگی غیابی است، پیش بینی نشده است.
۱۲-با عنایت به ماده ۴۵۴ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ ارجاع به داوری مبتنی بر تراضی و توافق طرفین است و با توجه به قواعد عمومی قرارداد ها، با توافق طرفین نیز ازبین می رود. چنانکه مقنن در بند ۱ ماده ۴۸۱ قانون یاد شده به این امر تصریح کرده است و درج حق فسخ برای یکی از طرفین نیز مبتنی بر توافق طرفین است و دلیلی بر منع آن وجود ندارد. با این حال برای تعیین حدود این حق از نظر قابلیت اعمال آن، قبل یا بعد از رجوع به داوری، باید حسب مورد با توجه به اوضاع و احوال حاکم بر قضیه، قصد مشترک طرفین احراز شود.
۱۳-مستفاد از ماده ۴۸۱ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ که مقرر می دارد با توافق طرفین یا فوت یا حجر یکی از طرفین داوری از بین می رود این است که بقای داوری مانند حدوث آن محتاج اراده طرفین است و بنابراین در صورت فوت یکی از طرفین قبل از پایان داوری (ابلاغ رأی داور) به لحاظ انتفاء یک پایه توافق، داوری نیز منتفی می­شود.
۱۴-اگر موقعیت قراردادی به ثالث منتقل شود، شرط داوری نیز منتقل می­شود، در غیر این صورت با صرف انتقال موضوع قرارداد، شرط داوری منتقل نمی­شود.
۱۵-الف) اگر طرفین راجع به موضوع اختلاف صلح کنند ، دعوا ( اختلاف) از بین می رود و صدور رأی از سوی هیأت داوری راجع به موضوع اختلاف اعم از اتفاقی یا اکثریت منتفی است و النهایه برابر ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ صلح نامه­ای تنظیم و به امضاء داوران می رسد.
ب) در روش حل و فصل اختلافات براساس انصاف یا کدخدا منشی، داور مقید به اجرای دقیق قوانین موضوعه یا قواعد حقوقی نیست بلکه این قواعد را تاجایی اعمال می­کند که براساس عرف و اوضاع و احوال خاص موضوع مورد اختلاف، عادلانه و منصفانه باشد. به عنوان مثال اگر خسارات وارده که برابر قواعد حقوقی باید پرداخت شود بسیار زیاد باشد، داور که اختیار حل و فصل اختلاف به روش مذکور را دارد، میزان خسارات را تعدیل می­کند( مشابه ماده ۴ قانون مسئولیت مدنی)
ج)گرچه برابر بند ۳ ماده ۲۷ قانون داوری تجاری بین المللی، طرفین می توانند به داور اختیار تصمیم گیری براساس عدل و انصاف یا به صورت کدخدا منشانه را اعطاء کنند، اما در داوری های داخلی چنین امری پیش بینی نشده است و باتوجه به اطلاق بند ۱ ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ به نظر می رسد امکان آن در داوری­ های داخلی وجود ندارد.
۱۶-در فرضی که داور مشمول بند ۶ ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ بوده اما این موضوع هنگام رسیدگی دادگاه معلوم نبوده و دادگاه حکم به ردّ دعوای ابطال رأی داور صادر کرده است، متعاقباً در مقام اجرای رأی داور نمی­توان به این جهت از اجرای رأی داور خودداری کرد. زیرا در هر حال دادگاه راجع به عدم بطلان رأی داور حکم صادر کرده است . بدیهی است اگر موضوع مشمول یکی از جهات اعاده دادرسی باشد، می­توان نسبت به حکم دادگاه درخواست اعاده دادرسی کرد.
۱۷-گر چه مقنن در تبصره ماده ۴۸۴ قانون آیین دادرسی دادگاه­های عمومی و انقلاب در امور مدنی ۱۳۷۹ برای مورد خاصی مدت داوری را تعیین کرده است، اما به نظر می­ رسد با توجه به این که داوری همواره باید دارای مدت باشد و اگر طرفین این مدت را تعیین نکنند، استفاده از ملاک تبصره یاد شده در سایر موارد موجه باشد. ماده ۱۴ آیین نامه داوری در بخش تعاون مصوب ۸۹/۶/۲۲ وزارت تعاون مؤید این استنباط است.
گفتنی است نظریه­ های مشورتی اداره کل حقوقی در پاسخ به استعلامات حقوقی قضات و مراجع رسمی کشور صادر می­شود، راهگشای بسیاری از معضلاتی است که استعلام­ کنندگان در عمل به قوانین و مقررات با آن مواجه هستند؛ همچنین این نظریه ها در ایجاد رویه عملی واحد در مراجع قضایی نقش بسزایی دارند.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸-۱۰-۱۳۹۷ ۰۵:۲۲ عصر، توسط دادستان.)
۲۸-۱۰-۱۳۹۷ ۰۵:۲۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: