زمان کنونی: ۲۶-۶-۱۳۹۸, ۰۶:۰۳ عصر درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

به منظور دست یابی و بهره مندی از تمام مطالب و امکانات سایت لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس با نام کاربری خود وارد سایت شوید. حضور گرم و سبز شما موجب دلگرمی ما در جهت تحقق اهداف و آرمانهای سایت است.
عمرتان بلند ، عاقبت شما به خیر     [-]
آخرین ارسالی ها
سرمایه گذاری در بورس و میزان نیاز تحلیل تکنیکال
شروع کننده:somayye.jhs آخرین پست توسط:somayye.jhs پاسخ ها:0 کارآفرینی نمایش ها:14 زمان:دیروز
ثبت شرکت با موضوع فعالیت بورس
شروع کننده:nikregister آخرین پست توسط:somayye.jhs پاسخ ها:1 مجموعه قوانین حقوقی نمایش ها:1608 زمان:۲۴-۶-۱۳۹۸
نظر وکلا و کارشناسان مرکز وکلای قوه قضاییه نسبت به آیین نامه اجرایی جدید آ
شروع کننده:علی عابدینی آخرین پست توسط:علی عابدینی پاسخ ها:2 وکلای استان قم نمایش ها:95 زمان:۲۱-۶-۱۳۹۸
شناخت نیاز مخاطب در طراحی سایت
شروع کننده:sitecode آخرین پست توسط:sitecode پاسخ ها:0 اخبار عمومی ، سیاسی ، اقتصادی و غیره نمایش ها:8 زمان:۲۱-۶-۱۳۹۸
روش صحیح نصب و جا زدن بلبرینگ
شروع کننده:nik952148 آخرین پست توسط:nik952148 پاسخ ها:0 دانشگاه آزاد نمایش ها:7 زمان:۱۷-۶-۱۳۹۸
انواع نوار نقاله مصرفی
شروع کننده:nik952148 آخرین پست توسط:nik952148 پاسخ ها:0 دانشگاه آزاد نمایش ها:11 زمان:۱۷-۶-۱۳۹۸
رویکرد بازاریابی دیجیتال در طراحی سایت
شروع کننده:sitecode آخرین پست توسط:sitecode پاسخ ها:0 نمونه پرونده های آموزشی نمایش ها:18 زمان:۱۳-۶-۱۳۹۸
وظیفه وکیل خانواده در پرونده حضانت
شروع کننده:parsalaw آخرین پست توسط:parsalaw پاسخ ها:0 خانواده نمایش ها:30 زمان:۱۱-۶-۱۳۹۸
خرید اینترنتی گیت فروشگاهی
شروع کننده:bnbgate آخرین پست توسط:somayye.jhs پاسخ ها:0 کارآفرینی نمایش ها:39 زمان:دیروز
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خبرداد
شروع کننده:مظفری آخرین پست توسط:مظفری پاسخ ها:0 اخبار وکالت و قضاوت نمایش ها:29 زمان:۶-۶-۱۳۹۸
جهت حرکت: - سرعت: - (توقف | حرکت) - بارگذاری مجدد


نفی تروریسم از تلاش های بین المللی تا موانع فرارو
زمان کنونی: ۲۶-۶-۱۳۹۸, ۰۶:۰۳ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: علی عابدینی
آخرین ارسال: علی عابدینی
پاسخ ها 1
بازدید 3508

ارسال پاسخ 
نفی تروریسم از تلاش های بین المللی تا موانع فرارو
نویسنده پیام
علی عابدینی / آفلاین
مدیریت کل
جنسیت: مرد
اطلاعات کاربر
ارسال‌ها: 462
تاریخ عضویت: اسف ۱۳۹۰
اعتبار: 13
سپاس ها 77
سپاس شده 160 بار در 127 ارسال
ارسال: #1
نفی تروریسم از تلاش های بین المللی تا موانع فرارو
نفی تروریسم از تلاش های بین المللی تا موانع فرارو

نفی تروریسم در قوانین داخلی

یک قاضی دادگستری در بررسی پیشینه قانونگذاری در رابطه با تروریسم می‌گوید: در طول تاریخ بیش از 100 سال قانون‌گذاری در ایران، تنها یک عنوان قانون در ارتباط با تروریسم تصویب شده است. سال 1368 به عنوان اقدامی متقابل در برابر اقدامات ایالات متحده «‌قانون تشدید مقابله با اقدامات تروریستی دولت آمریکا» توسط مجلس به تصویب رسید.

امیر جوانبخت در گفت و گو با «حمایت» ادامه می‌دهد: در این قانون که شامل اتباع آمریکا و کشورهایی که با آمریکا در توطئه علیه جان اتباع ایرانی یا منافع جمهوری اسلامی اقدام می‌کنند، است به رییس‌جمهور دستور داده شده است که جهت دستگیری و مجازات آمریکایی‌ها و عوامل ‌مستقیم و غیر مستقیم آنها که در محاکم قضایی ایران محکوم شده‌اند، اقدامات لازم را به عمل آورد. این قانون تاکنون بدون اینکه نسخ شود، پابرجا مانده و مقرر داشته است که تا زمانی که رییس‌جمهور آمریکا اختیار انجام اقدامات ضد انسانی را علیه جان و منافع اتباع ایرانی را دارا باشد، معتبر و لازم‌الاجرا است. تصویب این قانون، عمل مقابل به مثل در برابر تصویب قانونی با همین شرایط در ایالات متحده بوده است.این کارشناس ارشد حقوق جزا ادامه می‌دهد: البته باید اشاره کرد که لفظ مبارزه با تروریسم در سال 1290 و در «کابینه میرزا محمدولی خان سپهدار اعظم» یکبار از تصویب مجلس گذشته بود، اما در ادبیات حقوقی آن روزگار تروریسم در معنای متفاوتی استفاده می‌شده است. در آن قانون، مبارزه با تروریسم به معنی دفع مواد مخالف مشروطیت و مخل آسایش بلاد، اهالی و مانع حسن جریان امور دولت معنی می‌شد. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش های بین المللی ایران در این ارتباط می گوید: علاوه بر این، ایران به برخی معاهدات بین‌المللی در خصوص مبارزه با تروریسم نیز پیوسته است. و نیز در معاهدات دو جانبه امنیتی که منعقد می‌کند، موادی را نیز در باب مبارزه با تروریسم می‌گنجاند. به عنوان مثال در توافق نامه امنیتی ایران و ایتالیا و در ماده یک آن، مبارزه با تروریسم یکی از موارد همکاری بین دو کشور اعلام شده است‌. طرفین به ویژه در زمینه‌های ذیل توافق کردند:

- مبادله اطلاعات درخصوص فنون و روش‌های عملکرد گروه‌های تروریستی و‌جرایم مرتکب شده از سوی آنها و مواردی که دارای اهداف حمایت لجستیکی و مالی ‌باشد.

- توسعه همکاری پلیس برای شناسایی و تعقیب افراد مسوول اقدامات‌ تبهکارانه‌ای که از سوی قوانین ملی دو کشور جرم تلقی شده است، در کنار همکاری‌هایی که ‌در چارچوب اینترپل صورت می‌پذیرد.

- مبادله اطلاعات و تجربیات در مورد روش ها و فنون استفاده شده به منظور ‌پیشگیری و مبارزه با تروریسم.

این قاضی دادگستری معتقد است: در راه مهار این تهدید جهانی، این اقدامات کافی به نظر نمی‌رسد. باید در مبارزه با تروریسم، قوانین شفافی وضع کرد. همچنین پیوستن به معاهدات تازه تاسیس نیز می‌تواند در هماهنگی نظام حقوقی داخلی با نظام جهانی کارساز باشد و مانع برخی بهانه‌گیری‌های سیاسی برخی کشورها در اتهام زنی به ایران در مورد ارتباط با تروریسم شود.

تروریسم مغضوب بشر در طول تاریخ

یک وکیل دادگستری نیز تاکید می‌کند: نفی خشونت و تعرض به دیگران در همه ادیان و مسالک و مکاتب بشری پذیرفته شده است. تنها اتفاقی که افتاده این است که امروزه تجربه قرون مختلف به صورت تخصصی و در زیر شاخه‌هایی مثل «مقابله با تروریسم» تدوین یافته است.

مهدی ظهوریان درباره شیوه های مبارزه با تروریسم به «حمایت» می‌گوید: مبارزه با تروریسم می‌تواند صورت‌های مختلفی داشته باشد، همکاری قضایی در محاکمه یا استرداد تروریست‌ها، همچنین مجازات مسوولان اعمال تروریستی، بلوکه کردن اموال مورد استفاده برای اداره مالی تروریسم و استفاده از پیکره‌های مختلف حقوق مشتمل بر قواعد حقوق کیفری بین‌المللی، می‌تواند از آن جمله باشد. این اعمال با هر هدفی که انجام می‌گیرد، غیر نظامیان از قربانیان اصلی آن هستند و از سوی دیگر در دوره‌هایی این رویه به عنوان استراتژی اصلی مبارزه از سوی گروه‌ها انتخاب شد. اوج این وضع در دهه 60 و 70 قرن بیستم بود که گروه‌هایی مانند "بریگاد سرخ" در ایتالیا و "بادر ماینهوف" در آلمان به آن دست می‌زدند و در حال حاضر نیز القاعده و طالبان نامشان با تروریسم گره خورده است.

این کارشناس ارشد حقوق جزا معتقد است: در مبارزه با تروریسم بیشتر کشورها و ملت‌ها متفق‌القول هستند و تنها در فرعیات با یکدیگر اختلاف نظر دارند و نیز به همین خاطر هست که معاهدات بین‌المللی و منطقه‌ای بیشماری با نکات مشترک فراوان در این خصوص وضع شده است. در حالی که تا بیش از قرن 19، سراغی از این اصطلاح در ادبیات حقوق بین‌‌الملل نبود. بنابراین برای اینکه بتوانیم برخورد ایران را در مقابل این جرم ضد بشریت ببینیم و آن را با سایر کشورها در واکنش به تروریسم مقایسه کنیم، باید ببینیم چه اسناد بین‌المللی در این خصوص وجود دارد و ایران به کدامیک از آنها ملحق شده است. البته چنان که رفت اختلاف نظرهایی نیز وجود دارد که باید دید چه مشکلاتی در جهت اتخاذ رویکرد مشترک به موضوع وجود دارد.

اسناد منطقه‌ای در مبارزه با تروریسم

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه از میان مجموعه اسناد بین‌المللی که در مقابله با تروریسم وضع شده، می‌توان دو دسته اسناد منطقه‌ای و بین‌المللی را تفکیک کرد، می‌گوید: نمونه معاهداتی که برای مقابله با خشونت بین کشورهایی که پیوند جغرافیایی با یکدیگر دارند، منعقد می‌شود کم نیست. کنوانسیون سارک در سرکوب تروریسم، یکی از مصادیق اسناد منطقه ای است که بین کشورهای جنوب آسیا منعقد شد و با توجه به عضویت افغانستان که یکی از مراکز مهم مرتبط با رشد تروریسم در آن، اهمیت زیادی دارد.

ظهوریان ادامه می‌دهد: کنوانسیون اروپایی استراسبورگ در سرکوب تروریسم، یکی از مصادیق دیگر این اسناد منطقه ای است. اعضای این کنوانسیون، اعضای اتحادیه اروپا هستند. وی با اشاره به اسناد منطقه ای کشورمان در زمینه مبارزه با تروریسم می گوید ایران نیز تجربه عضویت در این اسناد منطقه‌ای را دارد. کنوانسیون مبارزه با تروریسم کشورهای عضو کنفرانس اسلامی یکی از آنهاست. ایران در سال 1387 قانون الحاق به این کنوانسیون را به تصویب رسانده و از حق شرط خود استفاده کرده که تنها در صورتی به مفاد این کنوانسیون عمل کند که با موازین شرع مقدس اسلامی مخالفت نداشته باشد.

اسناد بین المللی در مبارزه با تروریسم

این کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی در ادامه به بیان اسناد بین المللی در مبارزه با تروریسم می‌پردازد و می‌گوید: اکثر معاهدات منطقه‌ای که در این خصوص منعقد می‌شود، معمولا با پذیرفتن اسناد بین‌المللی مقابله با اشکال تروریسم که پیشتر به تصویب رسیده همراه است. چنانکه کنوانسیون مقابله با تروریسم کشورهای اسلامی به همین ترتیب عمل کرده است. کنوانسیون بین‌المللی سرکوب حمایت مالی از تروریسم، کنوانسیون سرکوب بمب‌گذاری تروریستی، کنوانسون مقابله با اعمال غیر قانونی بر ضد ایمنی دریانوردی، کنوانسیون بین‏المللى مقابله با گروگانگیرى و... از این دست معاهدات است.

ظهوریان اضافه می‌کند: البته برخی از کشورها نیز در رابطه با تروریسم اقدام به وضع قوانین داخلی کردند از آن جمله قانون ضدتروریسم انگلستان است. در این قانون کشور انگلستان تعریف وسیعی از تروریسم ارایه داده که تنها به اقدام علیه انگلستان محدود نمی‌شود، بلکه به هر اقدام طراحی شده برای تحت تاثیر قرار دادن سیاست هر دولت در هر جای دنیا، تروریسم اطلاق می‌شود. برخی از تدابیر پیش‌بینی شده در این قانون مثل قایل شدن مدت نامعین برای بازداشت، قابل انتقاد است و با موازین بین‌المللی حقوق بشر چندان همخوانی ندارد.

این کارشناس حقوقی ادامه می‌دهد: گاه اقدام ضد تروریستی مثل آنچه در سال های اخیر در ایالات متحده روی داده است می‌تواند ناقض حقوق بشر و به ضرر افراد بی‌گناه باشد، زیرا مقامات حاکم، زیر پوشش اقدامات احتیاطی ضد تروریستی، شهروندان خود را از حقوق بشر محروم کنند. این کارشناس ارشد حقوق جزا بیان برخی موانع همکاری بین المللی در مبارزه با تروریسم می‌گوید: در راه همکاری بر ضد تروریسم، برخی موانع فنی وجود دارد. تفاوت قوانین کشورهای مختلف می‌تواند باعث اعطای وضعیت پناهندگی به تروریست‌ها در برخی کشورها شود یا برخی کشورها را پناهگاه امنی برای آنها سازد، هنگامی که کشوری مجازات اعدام را روا و کشور دیگری ممنوع می‌داند، این امر می‌تواند استرداد تروریست‌ها را دشوار یا حتی ناممکن سازد و توجه به امنیت یا حاکمیت ملی نیز می‌تواند مانع از همکاری‌های اطلاعاتی شود.

با توجه به آنچه کارشناسان در گفت‌وگو با "حمایت" مورد تاکید قرار دادند: کشورها، اختلافاتی در نحوه برخورد با تروریسم دارند. از جمله اینکه هنوز به تعریف جامع و مانعی از تروریسم که همگان را راضی کند، دست نیافته‌اند که باید انگیزه‌های سیاسی را دلیل اصلی شانه خالی‌ کردن کشور‌ها از این مهم بدانیم. تعریف دقیق و تعیین مصداق آن برای کشورها، تعهداتی ایجاد می‌کند و ممکن است برخی ازاعمالشان به این مصادیق پهلو بزند. بنابراین کاملا طبیعی است که نخواهند برای خود تعهد و مسوولیتی بتراشند. از آنجا که این پدیده مستقیما با امنیت ملی و منافع عمومی کشورها ارتباط پیدا می‌کند، تا امروز شیوه برخورد با آن بسیار گزینشی بوده و در دنیای معاصر نیز تعارض منافع ملی و برداشت‌های متفاوت از امنیت ملی به علت ذهنی بودن و نسبیت آن، امکان وفاق در مفهوم تروریسم - داخلی و بین المللی - را تا حدود زیادی ناممکن کرده است. هرچند رسیدن به این اتفاق نظر دشوار است، ولی به مرور یک توافق آرای نسبی و نوعی اجماع در مورد تعریف حداکثری تروریسم به وجود آمده است. چنانکه بر همین اساس مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1985 به اتفاق آرا اعمال تروریستی را توسط هر کس و در هر کجا که اتفاق بیفتد، محکوم کرد. البته برخی موانع در راه اجماع کامل در مورد تروریسم وجود دارد که از آن جمله به دلیل نگرانی برخی کشور‌ها برای حفظ امنیت ملی خویش، تمایلی به همکاری بر ضد تروریسم بین‌المللی ندارند. آنها ترجیح می‌دهند خارج از گود باشند، از بیم آنکه مبادا خود آماج حملات تروریستی قرار بگیرند و تبدیل هدف این گروه ها شوند.

منبع: روزنامه حمایت
امضای علی عابدینی خدایا هرگاه عمرم چراگاه شیطان شد آن را از من بگیر و قبض روحم کن .
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت
۱۰-۱۱-۱۳۹۲ ۰۱:۰۶ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط andisheh_jafari ، مظفری
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: