زمان کنونی: ۱۷-۲-۱۴۰۰, ۰۶:۵۴ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

به منظور دست یابی و بهره مندی از تمام مطالب و امکانات سایت لطفا ابتدا ثبت نام کنید و سپس با نام کاربری خود وارد سایت شوید. حضور گرم و سبز شما موجب دلگرمی ما در جهت تحقق اهداف و آرمانهای سایت است.
عمرتان بلند ، عاقبت شما به خیر     [-]
آخرین ارسالی ها
نظریه اداره حقوقی149
شروع کننده:مظفری آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:1 نظرات اداره کل حقوقی ،اسناد و امور مترجمین قوه قضائیه نمایش ها:5086 زمان:دیروز
معماری
شروع کننده:jasper آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:0 نشست های قضائی قضات محترم دادگستری نمایش ها:3 زمان:دیروز
پمپ دستی
شروع کننده:jasper آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:0 آراء وحدت رویه دیوانعالی کشور نمایش ها:3 زمان:۱۵-۲-۱۴۰۰
منابع آزمون وکالت 98
شروع کننده:admin110 آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:1 دانشگاههای دولتی نمایش ها:1966 زمان:۱۵-۲-۱۴۰۰
بلبرینگ و رولبرینگ را بهتر بشناسیم
شروع کننده:nik952148 آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:1 نظریات مشورتی قضات نمایش ها:1367 زمان:۱۴-۲-۱۴۰۰
فروشگاه تخصصی بلبرینگ
شروع کننده:nik952148 آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:1 نظریات مشورتی قضات نمایش ها:1343 زمان:۱۴-۲-۱۴۰۰
مالیات اینفلوئنسرها
شروع کننده:jasper آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:0 نشست های قضائی قضات محترم دادگستری نمایش ها:6 زمان:دیروز
مالیات اینفلوئنسرها
شروع کننده:jasper آخرین پست توسط:jasper پاسخ ها:0 وکلاء و مشاوران حقوقی نمایش ها:15 زمان:۱۲-۲-۱۴۰۰
سایتی برای آموزش برنامه نویسی اندروید
شروع کننده:paniza آخرین پست توسط:paniza پاسخ ها:0 سایتهای مفید و ضروری نمایش ها:40 زمان:۷-۲-۱۴۰۰
راههای فعالسازی پیامک قبوض
شروع کننده:paniza آخرین پست توسط:paniza پاسخ ها:0 پرداخت قبوض / آب ، برق ، تلفن و غیره نمایش ها:41 زمان:۷-۲-۱۴۰۰
جهت حرکت: - سرعت: - (توقف | حرکت) - بارگذاری مجدد


دعاوی کیفری چیست؟
زمان کنونی: ۱۷-۲-۱۴۰۰, ۰۶:۵۴ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: sima765
آخرین ارسال: sima765
پاسخ ها 1
بازدید 321

ارسال پاسخ 
دعاوی کیفری چیست؟
نویسنده پیام
sima765 / آفلاین
کاربر انجمن
جنسیت: مرد
اطلاعات کاربر
ارسال‌ها: 4
تاریخ عضویت: مهر ۱۳۹۹
اعتبار: 0
سپاس ها 0
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال
ارسال: #1
دعاوی کیفری چیست؟
دعاوی کیفری چیست؟
طبق تعریفدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت دعاوی کیفری که شاخه ای از حقوق جزا می باشد مشمول تمام جرایم و مجازات ها و قوانین جزایی می باشد . دعاوی کیفری با جرم و مجرم و مسئولیت کیفری در ارتباط می باشد .
جرم به هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل گفته می شود که در قانون جرم نگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده است .
مجرم به هر شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که مرتکب عمل مجرمانه شده است و در محکمه انتساب عمل مجرمانه به مرتکب احراز شده .
مسئولیت کیفری به استحقاق مرتکب جرم به تحمل نمودن مجازات گفته می شود .
انواع جرایم
طبق یک دسته بندی می توان جرایم را به جرایم قابل گذشت و غیر قابل گذشت تقسیم نمود . جرایم قابل گذشت ، جرایمی است که قانون گذار با رعایت مصالح اجتماعی یا خانوادگی جنبه خصوصی آن ها بر جنبه ی عمومیشان برتر است و با شکایت شاکی تعقیب متهم صورت می گیرد و اگر متهم از تعقیب صرف نظر نماید تعقیب متوقف می شود. ولی در جرایم غیر قابل گذشت ، شکایت یا گذشت شاکی تاثیری در تعقیب ندارد .
انواع دعاوی کیفری
انواع دعاوی کیفری عبارتند از : کلاهبرداری ، خیانت در امانت ، جعل ، سرقت و…
رسیدگی به دعاوی کیفری
رسیدگی اولیه به دعاوی کیفری در دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم انجام می گیرد .
انواع دعاوی کیفری
انواع دعاوی کیفری عبارتند از : کلاهبرداری ، خیانت در امانت ، جعل ، سرقت و…
رسیدگی به دعاوی کیفری
رسیدگی اولیه به دعاوی کیفری در دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم انجام می گیرد .
انواع دادگاه های کیفری
دادگاه های کیفری به پنج دسته تقسیم می شوند ، دادگاه های کیفری یک ، دادگاه های کیفری دو ، دادگاه انقلاب ، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه های نظامی . هر کدام از دادگاه های کیفری به جرایم خاصی اختصاص داده شده اند .
دادگاه کیفری یک
رسیدگی به جرایم زیر در صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد :
۱٫جرایمی که مجازات آن سلب حیات می باشد ، مانند مجازات هایی مثل قصاص نفس در جرم قتل ، اعدام در جرم تجاوز به عنف ، رجم در زنای محصنه و….
۲٫ جرایم که مجازات آن ها حبس ابد می باشد .
۳٫ جرایمی که مجازات آن ها قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با اندازه ی نصف دیه کامل یا بیش تر از نصف دیه کامل باشد . منظور از قطع عضو ، به غیر از قصاص عضو می باشد که فقط در دو جرم محاربه و سرقت حدی چنین مجازاتی وجود دارد . در جرم محاربه به نسبت موضوع آن در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد و از صلاحیت دادگاه کیفری یک خارج می باشد . در قسمت دوم این بند به جنایت علیه تمامیت جسمانی اشاره گردیده است که همان مجازات قصاص عضو می باشد که در آن باید دیه آن عضو ، نصف یا بیش تر از دیه ی کامل باشد .
۴٫ جرایمی که مجازات های های آن ، مجازات تعزیری درجه ۳ و بالاتر باشد ، که شامل جرایمی است که مستوجب مجازات تعزیری درجات سه ، دو ، یک می باشد . که مجازات این درجات به طور خلاصه ، حبس بیش تر از ۱۰ سال ، جزای نقدی بیش از ۳۶۰ ملیون ریال ، مصادره اموال و انحلال شخص حقوقی در مورد شرکت ها می باشد .
۵٫ جرایم سیاسی و مطبوعاتی ، امروزه هنوز تعریف دقیقی از جرایم سیاسی از طرف قانون گذار ارائه نگردیده است و قاضی ها بنا به تعریف معمول عرفی همچنان در این مورد اقدام می نمایند و طبق طرحی در سال ۱۳۹۲ به مجلس ارائه گردید ، جرم سیاسی عبارت است از هر رفتاری که انگیزه ی نقد عملکرد حاکمیت یا کسب یا حفظ قدرت واقع شود ، بدون اینکه هدف از آن ضربه زدن به اصول و چهارچوب بنیادین نظام باشد . می توان گفت این طرح هنوز تصویب نشده و لباس قانونی به تن ننموده است . در مورد جرایم مطبوعاتی نیز باید ذکر نمود که منظور جرایمی هستند که به درج خبر ، مقاله یا گزارش مطبوعاتی می نویسند .
۵ مورد بالا صلاحیت دادگاه کیفری یک را در هر بخش به صورت مستقل تعیین نموده است . یعنی ممکن است جرمی مستوجب مجازات تعزیری درجه ۵ باشد اما مشمول دسته بندی جرایم مطبوعاتی باشد ودر ذیل جرایم مطبوعاتی جرم نگاری شده باشد و در صلاحیت دادگاه کیفری یک قرار گیرد . با توجه به مجازات های تعیین شده در قانون برای تمامی جرایم ، دادگاه قبل از ورود برای محاکمه ی جرم انجام شده ، به بررسی و نظر دهی پیرامون صلاحیت یا عدم صلاحیت خود در مورد رسیدگی به آن جرم می پردازد . مثل مجازات قانونی جرم قتل نفس که قصاص می باشد ؛ جرم های مشمول مجازات قصاص در صلاحیت دادگاه کیفری یک استان می باشند ، پس در صورتی که اولیای دم قاتل را ببخشند و دیه طلب نمایند یا حتی دیه نخواهند .، باز هم دادگاه کیفری یک صلاحیت رسیدگی را خواهد داشت .
دادگاه اطفال و نوجوانان
دادگاه اطفال و نوجوانان ، صلاحیت رسیدگی به جرایم دو دسته افراد را دارد : اطفال و افراد کمتر از ۱۸ سال تمام شمسی .
منظور از اطفال ، به کسانی اطلاق می شود که به هنوز به حد بلوغ شرعی نرسیده است. که سن بلوغ در پسر ۱۵ سال تمام قمری و در دختر نه سال تمام قمری می باشد .
اگر اطفال و نوجوانان ، مرتکب جرایم مشمول صلاحیت دادگاه کیفری یک یا دادگاه انقلاب شوند به جرایمی که آن ها مرتکب می شوند در دادگاه کیفری یک ویژه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان رسیدگی می شود و در این شرایط مرتکب از تمام شرایط که در دادگاه اطفال و نوجوان بهره مند می شده ، بهره مند می گردد .
در صورتی که یک یا چند طفل یا نوجوان با مشارکت یا معاونت افراد بزرگسال جرمی را انجام دهند یا در انجام نمودن جرم با اشخاص بزرگسال معاونت نمایند فقط به جرایم اطفال و نوجوانان در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی خواهد شد .
اگر کسی متهم به جرایم متعددی باشد که رسیدگی به برخی از آن ها در صلاحیت دادگاه کیفری یک و برخی دیگر در صلاحیت دادگاه کیفری دو یا اطفال و نوجوانان باشد به تمام جرایم آن ها در دادگاه کیفری یک رسیدگی خواهد شد .
دادگاه های نظامی
افرادی که به جرایم آن ها در دادسرا و دادگاه های نظامی رسیدگی می شوند عبارتند از : کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و سازمان های وابسته به آن ، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سازمان های وابسته ، کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان های وابسته به آن ، کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان های وابسته ، کارکنان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و کارکنان وظیفه از شروع خدمت تا پایان آن .
وکیل کیفری در اصفهان
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی و اخذ وکالت با تکیه بر اطلاعات علمی در مسیر موازین قانونی است . شما می توانید جهت بهره مندی از خدمات حقوقی دفتر وکالت حامد امیری بهترین وکیل کیفری اصفهان از طریق راه های مندرج در سایت اقدام نمایید.
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت
امضای sima765 حامد امیری دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قادر به مشاهده این قسمت نمی باشید  ورود // عضویت
۱۲-۷-۱۳۹۹ ۰۲:۴۴ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ ها بازدید آخرین ارسال
  محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری(قسمت دوم) parsalaw 0 2,922 ۱-۱۱-۱۳۹۶ ۰۵:۱۹ عصر
آخرین ارسال: parsalaw
  محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری(قسمت اول) parsalaw 0 2,761 ۲۵-۱۰-۱۳۹۶ ۰۶:۴۲ عصر
آخرین ارسال: parsalaw

پرش به انجمن: